Programul „EURO 200” - 2022

A N U N Ț

PROGRAM  “EURO 200” pentru acordarea unui ajutor financiar în vederea stimulării achiziționării de calculatoare de către studenți

Potrivit Legii nr.269/2004, cu modificările şi completările ulterioare, elevii şi studenții învățământului de stat sau particular acreditat, în vârstă de până la 26 de ani, care provin din familii cu un venit brut lunar de maximum 250 de lei pe membru de familie, pot beneficia de un ajutor financiar reprezentând echivalentul a 200 euro, în vederea achiționării unui calculator.

Pentru obținerea ajutorului sunt necesare următoarele acte/documente:

• cerere tip (conform modelului prevăzut în anexa 2 la H.G. nr.1294/2004.);
  • copie după cartea de identitate a studentului/ei, a părinților, fraților/surorilor stundtului/ei, iar pentru frații/surorile care încă nu au carte de identitate, copie după certificatele de naştere;
  • adeverință de la unitățile de învățământ din care să rezulte calitatea de elev sau student a fraților/surorilor studentului/ei şi în care să se menționeze faptul că numiții nu au beneficiat de acordarea acestei subvenții;
  • acte doveditoare privind veniturile brute ale membrilor familiei din luna precedentă depunerii cererii (februarie sau martie 2022): adeverință de venit de la locul de muncă al tuturor membrilor familiei, cupoane de pensii, cupoane de şomaj; adeverințe de venit de la ANAF pentru toți membrii familiei cu vârsta peste 18 ani, declarații pe proprie răspundere – validate de notar - pentru cei care nu lucrează, ancheta socială a primăriei în caz de „venit 0”, adeverințe pentru venit agricol de la primărie, etc. (după caz) ;
  • declarația pe propria răspundere a părintelui (tutorelui) în sensul că dispune de diferența de bani pentru achiziționarea unui calculator cu o configurație minimă standard, conform Legii 269/2004.

Cererea, împreună cu actele/documentele anexate, se depune până la data de 14 aprilie 2022 personal la secretariat – sala A II 1, sau scanate pe e-mail la adresa f-sim@unitbv.ro

La stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile realizate de membrii familiei în luna precedentă depunerii cererii, cu excepția alocației de stat, alocației familiale complementare, alocației de susținere pentru familia monoparentală, a bugetului personal complementar acordat persoanelor cu handicap, a burselor de merit şi a burselor sociale, precum şi a tuturor drepturilor sociale care, potrivit legii, sunt exceptate de la stabilirea altor drepturi şi obligații.

Bonurile valorice acordate ca subvenție pentru achiziționarea unui calculator sunt identificate unic la nivel național prin serie şi număr. Ajutorul se poate acorda o singură dată în cadrul unei familii.

Model cerere